Union City Schools Science Fair

This past Saturday, December 8th, 2018, various students, staff, administrators, and families participated in the 2018 UC Science Fair held at the Jose Marti Freshmen Academy.
 
Cp students nice group picture at the JMFA entry     the sga students families and admins group photo at the entryway of JMFA
 
This year, as in years past, the children's research projects were diverse and interesting such as Homemade Lava Lamps, Rubber band energy,  Can dogs drool cure bacteria, to name a few.  The judges had a hard time picking winners, but the reality is that all these students are budding scientist and ALL winners.
 
jefferson students with mr celebrano and female teacher in front of their research boards group photo       Edison School Group Photo
 
All the research board in the gym           dr. chapman and a teacher with judges folders
 
 
mr chaquor and in front of his research board about home made lava lamps          jefferson female student with her dancing queen robot research
 
EMS girl who researched darkness no more brining light to a disaster area         EMS boy who researched reel hydra power     
 
 
 uhms students with ms velazquez and their research boards     research boards in jmfa gym
 
 
 
A special thank you to all that made the event an absolute success.
 
 
 
 
SCIENCE FAIR WINNERS:
FIRST PLACE K-3 GRADE WINNERS:
Aiden G.  Colin Powell
Jayden M. Hudson
Isabella S. Jefferson 
Kendall M. Jefferson
Xylus T. Sara Gilmore Academy
Basile C. Hudson 
Sinara G. SGA
Lucia M. Colin Powell
Siena C. Hudson
Daniel Y. Hudson
Omar E. Sara Gilmore Academy
 
SECOND PLACE K-3 GRADE WINNERS
Alberto G. Hudson School
Kyle R. Colin Powell
Sakya S. Sara Gilmore Academy
Jesus S. Jefferson
Jocelyn V. Hudson
Angelina R. Sara Gilmore Academy
Samuel B. Jefferson
Noor T. Sara Gilmore Academy
Ellison P. Jefferson
Juliette S. Jefferson
Jeydalynn L. Hudson
Alzahraa H. Sara Gilmore Academy
 
THIRD PLACE K-3 GRADE WINNERS
Noah M. Colin Powell
Jahnie T. Colin Powell
Lewin M. Hudson 
Xavier P. Robert Waters
Jaxon M. Coliin Powell
Kevin D. Sara Gilmore Academy
Natalia D. Sara Gilmore Academy
Ska CV. Colin Powell
Madelyn P. Sara Gilmore Academy
Nicholas F. Colin Powell
Miah F. Colin Powell
Jazya G. Sara Gilmore Academy
Daniel N. Colin Powell
 
FIRST PLACE 4-6 GRADES WINNERS
 Lehana M. Sara Gilmore Academy
Erika R. Colin Powel 
Wail C. Colin Powell
Silvia T. Sara Gilmore Academy
Angelina M. Robert Waters
Adriana M. Sara Gilmore Academy
Azucena R. Edison
Justin C. Colin Powell
Alexander L. Colin Powell
Zuri M. Colin Powell
Darla M. Colin Powell
Sophy G. Edison 
 
SECOND PLACE 4-6 GRADES WINNERS
Diego V. Emerson
Kamila D. Sara Gilmore Academy
Katelyn M. Jefferson
Jose C. Colin Powell
Charlize D. Emerson
Emily M. Robert Waters
Emelia D. Edison
Leila P. Robert Waters
Mia B. Washington
Nelson W. Emerson
Samadhi K. Sara Gilmore Academy
Audrey M. Sara Gilmore Academy
 
THIRD PLACE 4-6 WINNERS
Laura R. Jefferson
Michael P. Colin Powell
Jefferson A. Colin Powell
Maya E. Sara Gilmore Academy
Mia F. Edison
Remy C. Colin Powell
Airam S. Colin Powell
Madeline N. Sara Gilmore Academy
Anelysse P. Sara Gilmore Academy
Rime N. Colin Powell
Jonathan E. Edison
 
FIRST PLACE 7-8 GRADE WINNERS
Gabriela B. Emerson
Savannah R. Emerson
Kendall P. Emerson
Cesar T. Sara Gilmore Academy
Yasmeena E. Emerson
Dalia E. Emerson
Izabella H. Emerson
Sophia C. Sara Gilmore Academy
Saniya L. Sara Gilmore Academy
Rebecca R. Sara Gilmore Academy
 
SECOND PLACE 7-8 GRADE WINNERS
Julissa M. Union Hill
Yamanni T. Union HIll
Alixannah G. Sara Gilmore Academy
Ryan B. Sara Gilmore Academy
Mia C. Emerson
Melanie M. Sara Gilmore Academy
Emmiley T. Sara Gilmore Academy
Giselle A. Emerson
Karla I. Emerson
Amanda F. Sara Gilmore Academy
 
THIRD PLACE 7-8 GRADES WINNERS
Briseida N. Emerson
Victor C. Union HIll
Isaiah K. Sara Gilmore Academy
Kimberly M Emerson
 
FIRST PLACE HIGH SCHOOL WINNERS
Ramzi S.
Pablo G.
Denia D.
Emely U.
Galena G.
Joan A.
Dahlia D.
Ashley R.
Micki Z.
 
SEOND PLACE HIGH SCHOOL WINNERS
Alwaleed H. 
Vanessa H.
Aisha G.
Gonzalo A.
Daham S. 
Kyle G.
Emmanuel D.
Johan A.
Jennifer P.
Jizhady P.
 
THIRD PLACE HIGH SCHOOL WINNERS
William E.
Leilani G.
Precious P.
Victoria G.
Klarissa G.
Samantha O.
Devan R.
Cibeles E.
Allyson P.
Monica S.
 
 
PRINCIPAL AWARD
Samantha A - Colin Powell
Noor T. - Sara Gilmore Academy
Madeline N. - Sara Gilmore Academy
Isabella H. - Emerson 
Dahlia E. - Emerson
Alysson P. UCHS